Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Testy na ojcostwo

Witam Piszę z zapytaniem dotyczącym robienia testów na ojcostwo. W jakim okresie po porodzie można wykonać dany test ewentualnie czy dzięki krwi idzie wykonać dany test czy jest do tego potrzebna jakaś wydzielina. Kochałam się z dwoma facetami jeden ma ARh+ a drugi ARh- ja natomiast mam ARh+. jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia grupy krwi ARH+ a jaki ARh-. Z góry dziękuje za odpowiedz.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?

W Polsce żyje 2-3 mln osób chorych na choroby rzadkie. 80% tych chorób ma podłoże genetyczne. Występują one z częstotliwością mniejszą niż 5 na 10 000 przypadków. O tym jakie powinno być podejście do osób chorych na choroby rzadkie opowiadają Stanisław Maćkowiak i Małgorzata Maćkowiak.

Witam,
badanie mające ustalić ojcostwo można wykonać w każdym czasie po urodzeniu dziecka. Co do grupy krwi: po pierwsze może urodzić się dziecko z grupą krwi A lub O.Jeśli chodzi zaś o prawdopodobieństwo czynnika Rh+ to ryzyko dla Rh- jest w zakresie od 25-100%. Aby dokładniej wyliczyć prawdopodobieństwo dla Rh konieczna jest analiza rodowodu Pani rodziny i rodziny potencjalnego ojca dziecka (np. Państwa rodziców).

0

Proszę wysłuchać wywiadu z prof. Płoskim z W-wy, który jest ekspertem w tej dziedzinie:
http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/1006212,Testy-DNA-na-ojcostwo-Uderzaja-najbardziej-w-dzici
Nie jest możliwe wyliczenie takiego prawdopodobieństwa, bo nie znam pełnego układu grup u tych osób. Pani ma np. kilka możliwych układów AARh+Rh+, AARh+Rh-, A0Rh+Rh+ lub A0Rh+Rh-

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy