Tętno płodu w 12 tygodniu ciąży

Witam,

proszę o odpowiedź na następujące pytanie, a mianowicie w 12t2d ciąży miałam wykonane badanie usg, w którym tętno płodu wyniosło 169. Czy to nie za dużo? Jaka jest norma?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Magdalena Kowalska

Witam,

proszę o odpowiedź na następujące pytanie, a mianowicie w 12t2d ciąży miałam wykonane badanie usg, w którym tętno płodu wyniosło 169. Czy to nie za dużo? Jaka jest norma?

Witam!

Od 5 tygodnia ciąży wartości tętna u płodu rosną, osiągając w 9 tygodniu wartości od 155 do 195 na minutę, następnie wartości ponownie maleją i w okolicach 12 tygodnia ciąży wynoszą około 160 na minutę. Dlatego sytuacja u Pani nie budzi niepokoju, warto powtórzyć badanie i dłużej poobserwować wartości tętna, ponieważ takie zwyżki mogą być spowodowane np. aktywnością ruchową.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Jak odżywiać się w ciąży?
Serdecznie pozdrawiam!