To ciąża czy zaburzenia hormonalne?

Witam. Przypuszczam, że i tak czeka mnie wizyta u ginekologa, mimo wszystko wolę i tu spytać. 3 miesiące temu zaczęłam brać tabletki C***. Jadąc na wakacje spytałam lekarza czy można przesunąć miesiączkę - oczywiście dało się. Od tygodnia mam objawy typowe dla ciąży (jestem mamą parki, więc od razu myślałamsię, że to ciąża) - zrobiłam dwa testy: jeden wyszedł negatywnie, drugi pozytywnie ;/

Po odstawieniu leków nie dostałam okresu, jest tylko minimalne plamienie, widoczne podczas podcierania. To trwa 4 dzień. Oprócz tego mam straszną huśtawke nastrojów, jestem senna, naciskając pierś wypływa mi wydzielina biała.

Proszę mi odpowiedzieć, czy jest możliwe, że aż takie spustoszenie w organiźmie mogą wywołać tabletki? Mogą to być zaburzenia hormonalne? Dodam, że strasznie napina mi się brzuch. Pozdrawiam i dziekuję za szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z Pani opisu kluczowa jest informacja o pozytywnym drugim teście ciążowym. O ile pozostałe objawy mogą być zarówno następstwem niepożadanego działania tabletek jak i ciąży, to pozdwyższony poziom hormonu bHCG jest zdecydowanie objawem ciąży (popularne testy ciążowe reagują na stężenie tego hormonu w moczu).

Należy przerwać stosowanie antykoncepcji hormonalnej i udać się do lekarza. Z uwagi na to, że zapłodnienie nastąpiło w czasie brania tabletek istnieje większa niż zwykle szansa na poronienie w pierwszym trymestrze ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!