To krwawienie śródcykliczne czy miesiączka?

Witam. Mam 17 lat. Zacznę może od poprzedniego miesiąca: mój cykl trwa 33 dni (zazwyczaj mam regularny okres, choć nie zawsze). Miesiączki miałam dostać 18 lipca, lecz 6 lipca wystąpiły takie jak zawsze plamienia (zabarwienia brązowego, trwające 7 dni). Kilka dni później, 7 lipca, pojawiła się krew. Nie było to obfite krwawienie - było go wręcz bardzo mało, porównując do moich miesiączek. Trwało ono tydzień, myślałam, że to okres, ale niestety -  22 lipca pojawiło się bardzo obfite i krótkie krwawienie, trwające jedynie 3 dni (miesiączkę mam zazwyczaj 6-7 dni). Zmartwiło mnie to, lecz pomyślałam, że to po prostu przez ciągle zmieniającą się pogodę, wakacje etc.

Sierpien. Plamienia dostałam tak jak powinnam - 8 sierpnia, ale dziś (11 sierpnia) pojawiło się krwawienie. Na razie trudno stwierdzić mi czy jest ono obfite, bo "wydzieliło się" ze mnie raz.

Co traktowac za okres? Czy jest to normalne? Dlaczego tak się dzieje i czy to coś poważnego?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niewykluczone, że czynniki zewnętrzne, jak zmiana pogody czy stres, spowodowały rozregulowanie Pani cyklu. Możliwe też, że wystąpiły u Pani zaburzenia hormonalne - niewydolność ciałka żółtego lub hiperprolaktynemia.

Plamienia przed obfitym krwawieniem nie traktowałabym jako miesiączkę. Jest nią dopiero obfitsze krwawienie. Jeśli w najbliższych tygodniach nieregularności i krwawienia śródcykliczne będą się powtarzać, radzę udać się do lekarza ginekologa i poprosić o diagnostykę hormonalną.

Pozdrawiam serdecznie!