Bulimia niszczy mi życie

Witam, znalazłam tę stronę przypadkowo. Niestety jestem bulimiczką od 1,5 roku. Jestem też uzależniona od środków przeczyszczających. Wymioty i środki przeczyszczające sprawiają, że czuję się lekka i mam o 2 kg mniej. Nie jem zbyt dużo, lecz kiedy zjem jedną kanapkę skończy się na 6. Potem, wiadomo, wyrzuty sumienia, wymioty bądź płacz. Moi rodzice co jakiś czas wyjeżdzają, wtedy moje uzależnienie się nasila i potrafię wymiotować nawet po wypiciu herbaty. Przez bulimię nie dałam rady się uczyć i musiałam powtarzać klasę. Nie mogę wychodzić z przyjaciółmi na imprezy, bo wiem, że coś zjem czy napiję się alkoholu. Wiem, że niszczę sobie zdrowie przez nadużywanie lekow przeczyszczających i wymioty, ale chcę bardzo schudnąć, ważę 54 kg przy 168 cm. Czuję się coraz gorzej, niestety boję się podjąć leczenie, a nawet jeśli miałabym podjąć, to nie wiem, jak się za to zabrać; jestem totalnie bezradna, ponieważ z tym problemem jestem sama...

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam Cię serdecznie!

Podstawą do wyleczenia problemu jest poinformowanie o nim najbliższych. Zwróć uwagę, że nasilenie objawów bulimii zależne jest od obecności Twoich rodziców. Powinni o tym wiedzieć i wesprzeć Cię w leczeniu. Terapia zaburzeń odżywiania obejmuje całą rodzinę, dlatego im szybciej porozmawiasz z rodzicami, tym lepiej.

Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią potrzebujesz zgody rodzica na podjęcie leczenia. Powinniście razem zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego dla młodzieży i umówić się na spotkanie z lekarzem psychiatrą.

Nie obawiaj się rozmowy z psychiatrą czy psychologiem. Chociaż na początku może być Ci trudno się przełamać, psycholog na pewno poprowadzi rozmowę tak, aby udało wam się nawiązać dobry kontakt. Z problemami podobnymi do Twoich boryka się bardzo dużo dziewcząt - samotność i lęk przed konfrontacją z problemem są rzeczą naturalną. Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieję, że szybko uda Ci się spotkać dobrego i życzliwego specjalistę.

Pozdrawiam serdecznie!