To wina budowy czy przewlekłej choroby nerki?
Moja córka ma 15 lat. Na badaniach USG i badaniach moczu stwierdzono poszerzenie ukm-u prawej nerki oraz powiększenie kielicha dolnego i środkowego nerki. Przyjmowała F*** i bóle ustały. Czy mam się w dalszym ciągu martwić? Czy to choroba przewlekła?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania
Witam!
W przypadku poszerzenia układu kielichowego powinna być przeprowadzona dalsza diagnostyka, w celu określenia ewentualnej przyczyny. W pierwszej kolejności należy wykluczyć refluks pęcherzowo-moczowodowy (cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów) - za pomocą badania cystografii mikcyjnej - podanie kontrastu do pęcherza moczowego oraz zdjęcia RTG podczas mikcji. W zależności od wyniku tego badania można zaplanować dalsze postępowanie.
Tutaj znajdzie Pani artykuł, pt.: "Czy mam zdrowe nerki".
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!