Tok nauczania do dziecka 10-letniego z autyzmem i podejrzeniem zespołu Aspergera

Moje pytania dotyczą syna ma 10 lat i Autyzm z podejrzeniem sespołu aspergera.Jaki by był najlepszy tok naucznia dla niego znaczy jak i gdzie?Jeśli by został w szkole masowej do kktórej czhdzi jak mu pomuc?Czy szkoła może wymagać aby go dać do szkoły specjalnej,syn ma norme intelektualną.Czy szkoła nie powinna mu zapewnić takich warunków jakie potrzebuje?Jakie mamy prawa jako rodzice dziecka autystycznego?Syn uczy się dobrze,ma problem z nawiązywaniem kontaktów.Wklasie jest ich 10.Proszę o pomoc

Dzień dobry,

jest to zbyt ogólne pytanie, aby udzielić wiążącej odpowiedzi przez internet. Autyzm czy Zespół Aspergera nie są jednolitymi jednostkami chorobowymi i u każdego dziecka może dawać nieco inne objawy. Odpowiedzi może udzielić tylko specjalista po konsultacji dziecka.
Szkoła powinna zapewnić warunki do odpowiedniego nauczania dziecka z Autyzmem, ale realia są niestety często dalekie od ideału. Jeśli ma problemy z nawiązywaniem kontaktów, to pomóc może zapisanie go na zajęcia socjoterapeutyczne, ale uważam, że powinno to zostać najpierw skonsultowane z psychologiem szkolnym znającym dziecko i jego potrzeby.

Witam,

to czy Syn powinien pozostać w szkole masowej zależy od wielu czynników, które warto byłoby omówić w rozmowie bezpośredniej z psychologiem.
Czasem rodzice mają przekonanie, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zamiana zajęć w szkole, na nauczanie indywidualne. Taka decyzja może w konsekwencji prowadzić do jeszcze większej izolacji dziecka i zaburzeń procesu socjalizacji (życia wśród innych ludzi).
Czasem dzieci "wysokofunkcjonujące" wymagają stosunkowo niewielkiego podparcia w relacjach z innymi i w kontynuowaniu edukacji i dostosowania metod oraz treści nauczania do potrzeb ograniczającej dysfunkcji.
Przy podejmowaniu decyzji proszę wziąć pod uwagę możliwości , które oferuje szkoła, nauczyciele, warunki kształcenia na terenie placówki i skutki krótko/długofalowe podjętej decyzji.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?ref=hl

Nikt Państwa nie może zmusić do zmiany placówki edukacyjnej, czy toku nauczania. Jeśli wspomina Pani, że dziecko ma normę intelektualną i uczy się dobrze to wskazywałoby na zespół Aspergera. Może Pani starać się w Centrum Zdrowia Dziecka o terapię grupową dla dzieci z tym zespołem.Kwalifikację do zajęć wystawia lekarz psychiatra. Przynajmniej raz w tygodniu wskazane jest, by uczestniczył w terapii indywidualnej z terapii behawioralnej, integracji sensorycznej. Oczywiście są placówki, w których uczą się tylko uczniowie z podobnym zaburzeniem.To Wy rodzice decydujecie.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Szkoła nie może niczego od Państwa wymagać bo to rodzice decydują do jakiej szkoły posłać dziecko. Najlepsza byłaby integracyjna. Szkoła na postawie orzeczenia z poradni psychologiczno pedagogicznej dostosowuje zajęcia oraz pomoc na terenie szkoły.
Pozdrawiam AM