Toksoplazmoza a druga ciąża

Witam.

Mam takie małe pytanko na temat toxo. Obecnie jestem w ciąży tzn. jest to sam początek. Mam już jedno dziecko. No i właśnie jak byłam z małym w ciąży, to byłam całą ciąże na s****, chorowałam od samego początku na toxoplazmoze. Teraz nie robiłam sobie jeszcze wyników, ale czy jest możliwe że teraz też mogę przechodzić to samo, czy już jestem uodporniona? Jak to jest w przypadku drugiego dziecka.
Bardzo proszę o radę. Bo zaczynam się bać.

Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przechorowanie, czy jak jest zazwyczaj, bezobjawowe zakażenie toksoplazmozą daje uodpornienie. Leczenie wdraża się, w sytuacji gdy jest infekcja świeżo nabyta w czasie ciąży (gdy kobieta nie miała kontaktu z toksoplazmozą przed zajściem w ciążę).
I tak: najprawdopodobniej jest Pani uodporniona i nie ma powodu do zmartwienia, ale według standardów i tak jest potrzeba oznaczenia miana przeciwciał IgM i IgG. Do aktywacji zakażenia dochodzi bardzo rzadko i to u osób z obniżoną odpornością, np. zakażonych wirusem HIV.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!