Toksyczna miłość matki do córki

Matka mojej dziewczyny ma depresję i przyjmuje leki. Jednak główny problem jaki się pojawia to TOKSYCZNA MIŁOŚĆ MATKI DO CÓRKI. Kilka faktów: - samotna matka - córka jest jedynaczką - córka 32 lata, matka 55 lata Często matka mojej dziewczyny robi jej wyrzuty, że nie poświęca jej tyle czasu, nie pomaga itp. Rodzą się z tego tylko kłótnie. Dziewczyna tylko musi podporządkować swój czas pod mamę. Moim zdaniem jest to strach przed odejściem córki. Jak pomóc im, moim zdaniem leki ni wystarczą

Witam Pana,

Jak najbardziej, Pana "diagnoza" jest słuszna- leki nie wystarczą. Jeśli problem dotyczy utrudnionej separacji córki oraz problemów z odejściem z domu rodzinnego, dobrze byłoby aby córka zgłosiła się na psychoterapię, która pomoże jej zobaczyć i "ułożyć" relacje z matką z właściwej perspektywy. Może to być zarówno terapia indywidualna jak i grupowa. Wstępna diagnozę postawi doświadczony psychoterapeuta.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Może Pan polecić mamie partnerki psychoterapię, która pomoże jej poradzić sobie /wyleczyć się ?/ z przyczynami depresji.
Mama może uzyskać pomoc w ramach NFZ lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Pana obserwacje w dużym stopniu są trafne. Mama Pana partnerki najwyraźniej przeżywa silny lęk w obawie przed odejściem córki i separacją. Pomocna w tej sytuacji będzie psychoterapia córki, aby mogła we właściwy sposób ułożyć relację z mamą. Być może z czasem uda się także nakłonić mamę partnerki, aby z takiej pomocy skorzystała.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Dzień dobry, myślę że jedyne co może pan zrobić to zachęcić partnerkę do konsultacji psychologicznej i być może podjęcia psychoterapii. Myślę, że to ważne aby w odpowiedni sposób ułożyła sobie relacje z matką - oczywiście zależy to od jej motywacji i chęci do podjęcia terapii. Pozdrawiam