Torbiel celomatyczna przy płucu

Dzien dobry. Prosze bardzo o pomoc.Dwa lata temu zdiagnozowano u mnie torbiel celomatyczna przy lewym plucu.Mialo to wtedy male rozmiary bo tylko kilka minimetrow na kilka minimetrow.Lecz z czasem zaczelam miewac bole w klatce piersiowej wlasnie po lewej stronie i pod lopatka na plecach mialam takie same bole. Pol roku temu okazalo sie ze torbiel sie powiekszyla i jest po obu stronach. Po prawej ma 52x30mm a po lewej 55x45mm. Nadal mam bole. Lekarze kaza czekac ale ile mozna.to rosnie.pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Torbiel celomatyczna to określenie na torbiel (czyli przestrzeń wypełnioną płynem), o charakterze nabytym, najprawdopodobniej po przebytym stanie zapalnym. Nie jest to stan zagrażający życiu, nie mniej jednak warto wykonać dokładniejszą diagnostykę w postaci TK klatki piersiowej lub bronchoskopii. W najgorszym przypadku może być konieczne leczenie operacyjne z usunięciem torbieli z płatem płucnym(w zależności od wielkości torbieli i stanu zaawansowania).