Torbiel czynnościowa a dolegliwości sugerujące jej nawrót

Witam, 2 miesiące temu miałam torbiel 5,5cm. Ginekolog przepisała mi Duphaston i miałam przez 2 cykle brać. Torbiel czynnościowa wchłonęła się. Niestety od dzisiaj mam miesiączkę regularnie, ale zauważyłam, że znów pobolewa mnie prawa strona jak wcześniej i mój okres nie jest taki jak powinien. Zamierzam iść do lekarza po okresie, ale chciałabym wiedzieć, jeśli to znów torbiel na prawym jajniku. Czy dostanę znów leki, czy skierują mnie na laparoskopię. I czy torbiele będą ciągle już powracały? Czy jajnik to wytrzyma? Nadmienię, że mam 26 lat i nie mam jeszcze dzieci. Miałam robione również badanie na rokowanie jajnika CA 125 i wyszło w normie. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam Ania

Lek. Marta Hat

Witam! Celem weryfikacji, czy dolegliwości są spowodowane nawrotem torbieli należy udać się do ginekologa. W przypadku torbieli, które nawracają postępowanie nie jest ściśle określone i nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W torbielach na jajnikach powstających w wyniku zaburzeń hormonalnych, czyli torbielach czynnościowych można zastosować antykoncepcję hormonalną, która utrzymuje równowagę hormonalną. Dodatkowo wskazane jest także stosowanie się do zasad prowadzenia zdrowego trybu życia - unikanie stresów, ustabilizowana dieta oraz regularny wysiłek fizyczny. W sytuacji torbieli nawracających należ pamiętać o regularnych kontrolach ginekologicznych. Pozdrawiam serdecznie!