Torbiel jajnika a krwawienie

Jeżeli pęcherzyk Graffa nie pękł i utworzyła się 5-centymetrowa torbiel, to skąd krwawienie? Skoro pęcherzyk nie pękł, jajeczko się nie wydostało, nie zostało zapłodnione, ani też nie obumarło, to skąd krwawienie?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Krwawienie w przypadku torbieli jajnika związane jest najczęściej z charakterem zmiany. Torbiel jajnika rzadko spowodowana jest niepęknięciem pęcherzyka Graffa. Częściej są to torbiele krwotoczne ciałka żółtego. Torbielą najczęściej dającą objawy w postaci krwawień pozamiesiączkowych, jest torbiel endometrioidalna, związana z implantacją błony śluzowej jamy macicy (endometrium) w obręb jajnika. Błona ta podlega takim samym przemianom hormonalnym i strukturalnym jak ta w jamie macicy, przez co powiększa się i złuszcza, powodując krwawienia i inne dolegliwości.

Jeśli rozpoznano u Pani torbiel, powinno dążyć się do określenia jej charakteru - przede wszystkim należy różnicować ją z procesem złośliwym.

Koniecznie proszę zgłosić się do lekarza ginekologa i poddać się dalszej diagnostyce i leczeniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.