Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa to intensywny ból, który jest objawem kamicy nerkowej. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat ataku kamicy nerkowej. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Torbiele nerek zazwyczaj są torbielami prostymi. Przyczyna ich powstawania nie jest poznana. Rozwijają najczęściej bezobjawowo. Dotyczą ok. 20% populacji przed 40 rokiem życia. W 6 dekadzie życia mogą występować u 40% badanych. Należy odróżnić je od innej choroby - wielotorbielowatości nerek - schorzenie to może bowiem prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek i dializy. Najczęściej torbiel nie powoduje żadnych dolegliwości. Może być jednak powodem bólu, nadciśnienia, a nawet gorączki w przypadku zakażenia jej treści. W przypadku lokalizacji torbieli utrudniającej odpływ moczu z nerki, może ona wymagać leczenia chirurgicznego. Torbiele nerek zawierające zwapnienia i elementy tkankowe w ich świetle wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej.

Decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym torbieli podejmuje osobiście po analizie badań obrazowych, laboratoryjnych i objawach choroby urolog.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy