Torbiel na jajniku i podwyższony Test Roma a laparoskopia i starania o dziecko
Torbiel na jajniku i podwyższony Test Roma a laparoskopia i starania o dziecko Witam, lekarz stwierdził w USG torbiel na lewym jajniku o wym. 30x28 mm (gładkościenna hypoechogeniczna). Trzon macicy wyprostowany, nierówny zarys, niejednorodna echogeniczność o wym. AP33 mm i długości 44,9mm (tworzy się mięśniak w dnie trzony macicy). Endometrium 6.0mm, równy zarys. Jajnik prawy o wym. 28x18 mm o prawidłowej echogeniczności z obecnymi pęcherzykami. Zatoka Douglasa wolna. Badanie w 8 dc. Test Roma (w 22 dc) - CA 125 - 30,7 U/ml (norma <35), HE4 - 64,3 (norma < 70 pmol/l, algorytm ROMA 13,33 % Lekarz wysyła mnie na laparoskopię żeby usunąć torbiel. Uważa, że ROMA oznacza wysokie ryzyko raka jajnika. Mam 44 lata, chciałabym mieć jeszcze dziecko. Obawiam się czy laparoskopia nie utrudni zajścia w ciążę. Jakie jest ryzyko raka? - czy test Roma faktycznie jest podwyższony, przecież CA 125 i HE4 są w normie - mam problemy z zatokami - czy to może powodować podwyżenie testu ROMA - czy torbiel może się wchłonąć (w 2017 roku miałam torbiel na prawym jajniku i po lekach (Primolut nor, Albothyl, Haxa tiab) się wchłonęła ale wtedy ROMA było 6,9% - czy są jakieś badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć raka - czy opisana torbiel może utrudnić zajście w ciąże Nie wiem co mam robić. Nie chcę iść na laparoskopię jeśli nie jest to absolutnie koniecznie i są inne możliwości diagnozy/leczenia. Będę wdzięczna za odpowiedź Agata

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, laparoskopowe usunięcie torbieli nie musi mieć wpływu na płodność. Jeśli lekarz zaleca usunięcie chirurgiczne torbieli to radzę stosować się do zaleceń. Pozdrawiam