Torbiel podpajęczynówkowa w 29. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 29 tyg ciąży. Mam torbiel pajęczynówkową o wielkości ok 4,5cm na 2,5cm. Cierpię na silne bóle głowy, codziennie muszę zażyć apap. Czy w takim przypadku mogę rodzić naturalnie czy pozostaje mi cesarka? Bardzo proszę o odpowiedź-to dla mnie bardzo ważne.

Piotr Jurczyk

Witam. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć, jest to, że bóle głowy, na które Pani cierpi mogą, ale nie muszą, być związane z wyżej wymienioną zmianą (chyba że można wykazać ścisły związek czasowy między powstaniem torbieli a dolegliwościami. Większość torbieli pajęczynówki towarzyszy nam od urodzenia, a tylko część pojawia się w dorosłości. Niewykluczony jest też wpływ ciąży na zmiany rozmieszczenia płynów w organizmie i zwiększenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR), co "uruchomiło torbiel". Polecam wnikliwą diagnostykę różnicową wraz z lekarzem prowadzącym. Co do samej zmiany, to torbiele dające objawy zwykle kwalifikują się do zabiegu neurochirurgicznego - taką decyzję podejmuje specjalista neurochirurg - ale w Pani przypadku przeprowadzenie zabiegu w czasie ciąży byłoby ostatecznością - nie chcemy przecież wyrządzić krzywdy dziecku. Jeśli objawy nie ustąpiłyby po porodzie - warto będzie rozważyć leczenie operacyjne. Co do samego porodu, w czasie akcji porodowej wraz ze skurczami mięśni brzucha, tzw. "tłoczni brzusznej" dochodzi do wzrostów ciśnienia PMR, co w pani przypadku, może dać objawy uciskowe ze strony torbieli (nie napisała Pani jeszcze, w którym miejscu się ona znajduje - a to też dość ważne). Decyzja o sposobie porodu będzie należała do lekarza ginekologa po uzyskaniu opinii ze strony neurologa, ale wydaje się, że celowe będzie przeprowadzenie porodu zabiegowego. Oczywiście o torbieli proszę poinformować anestezjologa, gdyż wpływa ona na technikę znieczulenia. Pozdrawiam.