Torbiel w lewej piersi - czy to jest rak?

Dzień dobry, w lewej piersi wyczuwam od grudnia guzka, wydaje mi się, że ostatnio jest bardziej wyczuwalny i bolesny. Wykonałam USG 10 maja, opis badania poniżej. Proszę o wytłumaczenie, co oznacza ten opis i co powinnam dalej z tym zrobić, czy potrzebna jest biopsja? Sutki gruczołowe. W sp na godzinie 9 pojedyncza torbielka 6 mm. W sl na godzinie 8 widoczny jest obszar 8 mm, lity nieco hypoechogenny, o nierównym zarysie. Poza tym zmian ogniskowych, dysplazji nie obserwowano. Obustronnie widoczne są węzły chłonne pachowe o prawidłowej strukturze.

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Na początku chciałbym nieco Panią uspokoić. Otrzymany wynik badania nie wskazuje jednoznacznie na proces patologiczny. Oczywiście fizjologicznie struktura piersi to utkanie gruczołowo-cewkowe bez żadnych zmian litych. Obecność torbieli może być wynikiem zmian hormonalnych lub zaczopowaniem jednego z gruczołów cewkowych. Dla wyjaśnienia etiologii tego obszaru litego konieczne będzie wykonanie biopsji. Proszę się nie obawiać, jest to badanie inwazyjne lecz mało bolesne. Dyskomfort związany z badaniem pojawia się wyłącznie podczas wkłucia i porównywalny jest z odczuciem podczas podawania szczepionki czy przy pobieraniu krwi.

Dopiero po uzyskaniu jednoznacznego wyniku biopsji można zaproponować odpowiednie postępowanie. Paradoksalnie najczęściej dyskomfort i ból odczuwany przez kobietę, podobnie jak w Pani przypadku niesie lepsze rokowanie aniżeli w przypadku zmian nowotworowych, które często nie powodują bólu. Ból w tym przypadku pojawia się w rezultacie drażnienie zakończeń nerwowych.