Jodid 200 a torbiele w tarczycy

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące stosowania leku Jodid 200. Jestem kobietą, mam 60 lat. W 1986 r. stwierdzono u mnie torbiele w tarczycy (podejrzewam, że to skutek Czernobyla). Leczono mnie Euthyroksem, a od roku lekarz endokrynolog zmienił mi lek na Jodid 200. Przeczytałam ulotkę leku Jodid i jest tam stwierdzenie, że przeciwwskazaniem są ogniskowe i rozsiane wole guzkowe o autonomicznym wydzielaniu (wtedy jod może spowodować nadczynność). Czy te moje torbiele i te wole guzkowe mają ze sobą coś wspólnego? Niestety, lekarz ma tylko kilka minut dla pacjenta i nie potrafił wyjaśnić mi wszystkiego, co chciałabym wiedzieć na temat leku Jodid 200. Czy ten lek może powodować jakieś efekty uboczne? Czy Jodid faktycznie jest dobrym i skutecznym lekiem czy może istnieje jakiś lepszy zamiennik, lepsze wyjście? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

witam, z tego co Pani pisze, to nie są zmiany autonomiczne, więc nic się stać nie powinno, bywa, że daje się preparaty jodu, to zależy od wynikó badań- czy miała Pani robione p-ciałą tarczycowe>? (ATPO, ATG), jeśli były w normie, a TSH dosc wysokie, można spróbować z jodem, trudno mi więcej doradzić, bo nie napoisałą Pani wyników badań krwi. pozdrawiam

Torbiel to przestrzeń wypełniona płynem, guzek zawiera komórki tarczycy. Torbiele nie zmniejszają się ani w wyniku stosowania Euthyroxu , ani Jodidu. Przy obecnie dobrym zaopatrzeniu w jod nie stosujemy się Jodidu ani Euthyroxu przy leczeniu wola guzkowego bez zaburzeń czynności tarczycy.