Torbiele w wątrobie u 49-latki

Wątroba niepowiększona, jednorodnie wzmacnia się po dożylnym podaniu środka cieniującego, w płacie prawym pojedyncze torbiele, największa w segmencie VIII o śr. 6mm (podtorebkowo), w płacie lewym wątroby (segment II) przy więzadle obłym torbiel o śr. 30mm, do jej górnej powierzchni przylega lewa gałąź żyły wrotnej. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w badanym zakresie.Co dalej robić z tymi torbielami?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie zmiany wymagają okresowej kontroli usg. Wskazana jest także kontrola parametrów wątroby.