Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Torbielka centralna nerki to guz?

Witam! Mam pytanie, moja mama ma 66 lat, odkryto krwiomocz i później skierowano na badanie USG układu moczowego, wyniki: Obie nerki prawidłowo położone, prawa znacznie mniejsza od lewej, o wym. 95 x 37 mm, lewa 117 x 53 mm, istotna różnica wielkości, lewa o zachowanej strukturze, prawidłowej grubości i echogeniczności warstwy miąższowej, 15mm grub., prawa o nieco zatartej strukturze, grubość warstwy miąższowej do 9 mm, obie bez złogów i cech zastoju moczu w UKM. Torbielka centralna nerki prawej o wym. 13x10 mm, bez patologicznych odbić. koniec. Ta torbielka to guz nerki? Czy to może być rak? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam, Zmartwiona

ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Pojedyncza torbiel nerki w zdecydowanej większości przypadków jest zmianą łagodną. Nie można mówić o "guzie" nerki ze względu na charakter torbielowaty.
Zdecydowaną większość nowotworów złośliwych nerki, w tym najczęstszego - raka jasnokomórkowego - występuje w postaci litych guzów. 

Na podstawie jedynie badania ultrasonograficznego, bez dokładnego zbadania, wglądu w historię choroby nie da się ocenić charakteru zmiany.
W przypadku opisywanych objawów bardziej niepokojąca może być różnica wielkości mogąca wskazywać na toczący się proces marski w nerce zmniejszonej o nieustalonej etiologii - możliwe, że naczyniowej. 

Tak czy inaczej pacjentka powinna znaleźć się pod opieką specjalisty nefrologa, który pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy