Trądzik różowaty w ciąży: czy mam się czym martwić?

Witam, jestem w 21 tygodniu ciąży i chciałam się dowiedzieć, czy ciąża może być powodem nasilenia się rumienia na twarzy i trądzika różowatego. Czy są jakieś sposoby leczenia trądzika w czasie ciąży? Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Objawy trądziku różowatego mogą nasilać się w czasie ciąży. Powodem są zarówno zmiany hormonalne oraz w obrębie systemu immunologicznego jak i niemożność stosowania większości leków w tym okresie (lekarz dermatolog doradzi Pani, jakie preparaty może Pani stosować).

Zaleca się picie dużej ilości wody, utrzymywanie w czystości dotkniętych trądzikiem powierzchni skóry oraz unikanie ostrych potraw, tzw. fast foodów, kawy, czarnej herbaty i, co oczywiste w ciąży, alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie!