Trombofilia mutacji V Leiden i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Dobry wieczór, Mam trombofilię mutacja V Leiden (heterozygota), i od dwóch tygodni przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, muszę jej przyjmowac. Czy w związku ze zwiększonym ryzykiem mogę brać tabletki na rozrzedzenie krwi, tak aby nie doszło do powstania skrzepów, albo poprawiających krążenie?

Witam serdecznie, czy lekarz przepisujący Pani środki antykoncepcyjne zdaje sobie sprawę z ogromu ryzyka zakrzepicy żylnej i bierze je na siebie? Nie pisze Pani, jaki rodzaj środków zastosował, ani jaki jest tak ważny powód ich włączenia, więc odpowiedź na niezadane pytanie "czy wogóle warto" jest niemożliwa. Zastosowanie w Pani wypadku doustnych leków przeciwskrzepliwych starej generacji lub NOAC jest leczeniem pozarejestracyjnym (nie przysługuje zniżka na recepę na NOAC) i nie jest ujęte w standardach. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ekspertem ustalającym polskie wytyczne leczenia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, Panią Prof. Anettą Undas z Krakowa (w sieci można znaleźć maila do Niej, a jest Ona osobą o wyjątkowej wiedzy i wyjątkowej klasie, zatem na pewno odpowie). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog