Trudności z wybudzeniem ze snu

Witam, mam 23 lata i od 2 tygodni nasiliły się u mnie pewne "ataki" (kilka razy w ciągu nocy). W momencie wybudzania się ze snu nie mogę się ruszyć, otworzyć oczu, ani nic powiedzieć. Oddycham szybko, jestem wystraszona, próbuję z całych sił coś krzyknąć jednak to nic nie daje. Czasem udaje mi się zacząć jakby jęczeć, wtedy mąż zaczyna mnie szarpać, żebym się wybudziła, co pomaga, ale dopiero po chwili (ok. 1-2 min). Co to może być i do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?

Opisywane objawy mogą odpowiadać zjawisku określanemu jako paraliż przysenny. Wiąże się to z tym, iż różne obszary mózgu "budzą" się nierównomiernie i na przykład ośrodki związane ze świadomością wybudzają się, a ośrodki związane z ruchami większość mięśni - nie. Taki stan zazwyczaj budzi przerażenie, choć sam w sobie nie jest groźny i mija w ciągu kilku sekund. Za występowanie tego zjawiska mogą odpowiadać różne czynniki, najczęściej jest to zbyt płytki sen. Proponuję wdrożyć w sposób konsekwentny podstawowe zasady higieny snu (w tym wysiłek fizyczny po południu), a w razie utrzymywania się problemów, zachęcam do konsultacji specjalistycznej.

Szanowna, Pani opisywane przez Panią objawy są prawdopodobnie spowodowane stanem paraliżu sennego, wynikającego z zaburzonej pracy fal mózgowych. Zachęcam do udania się na badanie EEG, celem wyeliminowania innych przyczyn takiego stanu oraz rozważenie udziału w treningach EEG Biofeedback, które są bardzo skuteczne w eliminowaniu takich zaburzeń. Celem treningu w tym przypadku będzie stabilizacja pracy fal mózgowych zgodnych z przyjętymi normami.
pozdrawiam,
Katarzyna Bodziacka-Kulik