Trudności z wypowiadaniem się a nerwica

Czy objawem nerwicy może być trudność ( nie na stałe, podczas większych emocji) w wypowiadaniu się - dziwne ułożenie ust, trudności z wymówieniem "p" i "b"? Nie trwa to długo, szybko ustępuje ale występuje dość często.

Dzień dobry,

Jeśli w/w trudności pojawiają się jedynie w sytuacjach stresujących to warto popracować z psychologiem nad lepszymi sposobami radzenia sobie ze stresem.

Dzień dobry,

Diagnozę danych zaburzeń psychicznych można określić wyłącznie w kontakcie osobistym. Stąd jak najbardziej namawiam na konsultacje np.: u psychiatry / psychoterapeuty (w Warszawie - np.: w IPiN, Ośrodek Rasztów).

Witam,
tak, może to być jeden z objawów ale nie oznacza jeszcze diagnozy. Jeśli jest to coś, co zaczyna przeszkadzać to warto udać się do psychologa/psychoterapeuty aby skonsultować jaka mogłaby być najlepsza droga aby sobie z tym poradzić. Jeśli jest to coś co nie ma dużego wpływu to warto spróbować to po prostu zignorować - często jeśli na coś zwracamy mocno uwagę to nasila to tego intensywność.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

Dzień dobry, może to być spowodowane nadmiernym poziomem stresu w danych sytuacjach. Może pani popracować nad sposobami radzenia sobie ze stresem. Co do nerwicy - należałoby zdiagnozować jej objawy u specjalisty, najlepiej psychologa - psychoterapeuty. Pozdrawiam.