Trwanie w związku przy używaniu siły podczas stosunku

Witam.Jestem młodą osobą, mam 22 lata.Od jakiegoś czasu współżyję z moim narzeczonym.Jak do tej pory nie było z tym żadnego problemu, jednakże sytuacja się zmieniła po ostatnim zdarzeniu. Mój partner podczas zbliżenia penetracją za pomocą dłoni nie przyjął do wiadomości, że tego nie chcę, choć wyrywałam się i krzyczałam.Usprawiedliwiał się później wymówką, iż "nic nie słyszał".W jaki sposób mogę sobie teraz z tym poradzić?Czy możliwym jest dalsze trwanie w takim związku i odbudowanie zaufania?

Jadwiga Broniś Psycholog, Kielce

Witam. Zrozumiałam,że głównym problemem jest w tej sytuacji przekroczenie granicy przez partnera, co skutkuje utratą zaufania do niego.Rozumiem,że jego wyjaśnienie potraktowałaś jak " wymówkę", czyli,że nie bardzo mu uwierzyłaś,że nie słyszał Twojego protestu. Jeśli partner nie słyszy protestu w sytuacji intymniej trudno jest zaufać,że nie stanie się to kolejny raz. Jeśli ma tendencję do przekraczania Twoich granic w innych sytuacjach i nie nauczy się panować nad swoimi zachowaniami, to nie będziesz mieć podstaw do tego aby mu ufać. Zachęcam,aby zgłosić się do psychoterapeuty co pomoże znaleźć doraźne i strategiczne rozwiązania. Jadwiga Broniś- psychoterapeuta

Tego typu zachowanie można nazwać gwałtem. Jeśli pojawia się w relacji, może świadczyć o trudnościach w przestrzeganiu granic, a także rokować na powtarzanie tego typu sytuacji w przyszłości (nie tylko w sytuacjach intymnych). Jeśli obydwie strony są zmotywowane sytuacje nadużycia seksualnego można przepracować w psychoterapii par i małżeństw. Pomoże to także pracować nad zmianą, która "sprawcy" pozwoli panować nad impulsami agresywnymi, a "ofierze" nauczyć się skutecznie stawiać granice i się bronić. Innym rozwiązaniem jest psychoterapia indywidualna, która pomoże Pani poradzić sobie z traumą, odbudować poczucie własnej wartości, pewności siebie i bezpieczeństwa, a także nauczy stawiać granice i radzić sobie w relacjach. Zachęcam do zgłoszenia się do specjalisty.