Trzy miesiące po ugryzieniu kleszcza. Jakie leczenie?

Po trzech miesiącach od ugryzienia u mojego 18-letniego syna stwierdzono boreliozę. Syn waży 70 kg, dostał doustnie antybiotyk, ma brać go przez dwa tygodnie. Czy jest to odpowiednia dawka i czy dwa tygodnie to wystarczający okres antybiotykoterapii. Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Amerykańskie stowarzyszenie lekarzy chorób zakaźnych opracowało wytyczne leczenia boreliozy przyjęte, jako referencyjne również w Polsce. Przy stosowanym u Pani syna antybiotyku leczenie może być nawet dawką 500 mg przez okres od 14 do 21 dni. Tak więc i dawka jest wystarczająca i zaplanowany czas kuracji.

U pacjentów odpowiednio leczonych we wczesnych stadiach rokowanie, co do wyleczenia jest powyżej 90%.  Tak więc dobrze, że rozpoznanie zostało tak szybko postawione, szanse są bardzo duże. Nie ma dowodów na to by przedłużanie leczenia poprawiało wyniki terapii. Również nie ma obowiązku wykonywania po antybiotykoterapii dodatkowych badań.

Tutaj można znaleźć więcej informacji o leczeniu boreliozy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!