Twarde, powiększone podbrzusze

Dzień dobry, od około tygodnia mam twarde, powiększone podbrzusze, tzn. kiedy się położę robi się miękkie, natomiast gdy stoję jest twarde jak kamień. Czy to powiększona macica czy problemy z jelitami?

Dodam, że właśnie jestem w fazie owulacji. Oprócz tego mam zaparcia - stolec oddaję raz na 3 dni. Często mi się też odbija. Od 2 dni jestem na bardzo lekkostrawnej diecie. Dodam, że zazwyczaj nie piję, ale jakiś miesiąc temu wypiłam sporo. Po paru dniach miałam straszne nudności, odbijało mi się i miałam wzdęcia. Czy to była reakcja organizmu na alkohol? Rozregulował mi się trochę cykl.

Tzn. zazwyczaj miesiączkę dostawałam co 28 dni, ostatnio dostałam po 23 dniach, a wcześniejszą z kolei po 30 dniach. Nie współżyłam z nikim, więc w ciąży raczej nie jestem. No chyba że mam strasznego pecha i zaszłam w ciążę niczym Majka z serialu. Czy to twarde, powiększone podbrzusze tuż nad pęcherzem moczowym to wina macicy czy może jelit?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że ma Pani jakiś problem natury gastroenterologicznej. Jeśli Pani nie współżyła, to ciążę możemy oczywiście wykluczyć. Radzę udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze z Panią dokładny wywiad i zbada, by wykluczyć schorzenia jelit. Jeśli uzna to za stosowne, skieruje Panią również do gastroenterologa. Może Pani umówić się też na wizytę do ginekologa, dla spokoju.

Lekarz zbada Panią, jeśli będzie to konieczne również przy pomocy USG, i sprawdzi czy nie ma Pani żadnych zmian w obrębie macicy lub jajników. Problemy, które miała Pani po kilku dniach od spożycia większej ilości alkoholu, na pewno nie były spowodowane tym ostatnim. Myślę, że było to zatrucie pokarmowe albo choroba jelit, która powoduje też zaparcia i wzdęcia.

Pozdrawiam!