Twarde soczewki u dziecka - jak je dobrać?

Witam, mój syn lat 11, zaczął dzisiaj nosić twarde soczewki, zgłasza mi, że widzi ostro na wprost, natomiast na krawędziach soczewek widzi mgłę. Proszę o informację, czy powodem może być za mały rozmiar soczewki, czy to jest norma. Z rozmowy z nim wynika, że soczewka nie pokrywa całej źrenicy i może z tego powodu ta widoczna mgiełka. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam, Marzena

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Twarde soczewki kontaktowe dobiera się indywidualnie, choć nie można np. z nich wyrosnąć, bo oko w wieku 11 lat już nie rośnie. Do soczewek kontaktowych należy się przyzwyczaić, zwłaszcza, jeżeli pierwszy raz są używane - zajmuje to czasem nawet kilka dni. Po pierwszym doborze soczewek, powinno się otrzymać informację o koniecznej wizycie kontrolnej – najczęściej odbywa się ona po 30 dniach od rozpoczęcia noszenia soczewek. W związku z powyższym proponuję wizytę kontrolną u okulisty, który zalecił soczewki.

Serdecznie pozdrawiam!