Twarde stolce a odwodnienie u 8-miesięcznej córki

Moja ośmiomiesięczna córka karmiona od dwóch miesięcy mm (pierś tylko raz w nocy) plus posiłki stałe (rano i wieczorem kaszka jaglana z mm i jabłkiem lub gruszką w środku dnia zupa jarzynowa) od tygodnia oddaje twarde stolce (kilka razy w ciągu dnia i w nocy, wielkości kasztanów, konsystencji twardszej plasteliny, w kolorze brązowym). Próbuję ją poić pomiędzy posiłkami, ale jest bardzo oporna (i na wodę i na wodę z herbatkami smakowymi). Czy to może świadczyć o odwodnieniu? Czy może zaparciu?

Milena Lubowicz

Twarde stolce nie są objawem odwodnienia. Najprawdopodobniej są wynikiem zmiany diety i jest to objaw prawidłowy. Jeżeli dziecko oddaje kilka stolców dziennie, nie sprawia mu to trudu, to nie ma powodów do niepokoju. Gdyby coś niepokojącego zaczęło się dziać proszę o kontakt z pediatrą.
Pozdrawiam