Twardy, mały guzek pod sutkiem

Witam, za miesiąc skończę 18 lat i mam takie pytanie. Bolała mnie bardziej lewa pierś, mama powiedziała o tym pielęgniarce w przychodni i ona powiedziała, że tak może się dziać. Ta pierś jest troszeczkę inna od prawej, sutek jest lekko wklęśnięty, mam włosy na piersiach. Jedna pani zbadała mi węzły chłonne i nie są powiększone. Byłam u pielęgniarki szkolnej. Ona radziła mi zmienić stanik i tak też zrobiłam, i powiedziała mi, że nic nie wyczuwa, że jest w porządku, ale po dwóch tygodniach i wyczułam pod sutkiem taki, nie wiem, czy to guzek, coś twardego, maleńkiego jak ziarenko. Co mam robić? Bardzo się boję, a wizytę i ginekologa mam dopiero w styczniu :(

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli chodzi o wygląd piersi - praktycznie piersi nigdy nie są takie same, mogą się różnić wielkością, wyglądem brodawek. Stanik zawsze dobieramy, dopasowując do większej piersi. Prócz samobadania piersi trzeba obserwować ich wygląd, i tak, jeżeli od zawsze jedna brodawka była nieco wklęśnięta, nie ma powodu do zmartwienia. Natomiast jeżeli niedawno do tego doszło, trzeba to zgłosić lekarzowi.

Wyczuwalny guzek zaraz pod brodawką sutkową, to najparwdopodobnie ujście gruczołu mlecznego. Nie ma podowu do niepokoju zwłaszcza, że niedawno była Pani badana. Dlatego proponuję spokojnie zaczekać do umówionej wizyty u lekarza ginekologa, i po badaniu proszę się dopytać o dalsze, ewentualne, wątpliwości.

Tutaj znajdzie Pani informacje o zmianach łagodnych piersi.