Tyłozgięcie macicy: czy powoduje ból jajnika zaraz po miesiączce?

Witam, w październiku ubiegłego roku poroniłam w 3 tygodniu ciąży. Po poronieniu miesiączka wróciła do normy, lecz zaraz po niej pojawia się ból jajnika lewego. Jajnik boli ok. 2-4 dni. W grudniu byłam u ginekologa i miałam robione usg oraz lataroskopię, która nie wykazała, bym miała guzy, czy torbiele. Lekarz zauważył jedynie, iż mam tyłozgięcie macicy i prawdopodobnie po poronieniu przechodziłam zapalenie jajnika i z powodu braku interwencji jajnik przyrósł się, ale działa poprawnie. Niepokoi mnie natomiast ten ból, który jest ciągły i dokuczliwy, a do tego 2 pierwsze dni miesiaczki w 80% przypadkach przechodzę bardzo, bardzo bolesnie. Do tego przez te pierwsze 2 dni mam problem z wypróżnianiem się. Czy mam powody do niepokoju? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Dodam, iż staram się zajść w ciązę i strasznie się boję,że coś ze mną nie tak.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Tyłozgięcie macicy oznacza, iż trzon macicy odchylony jest w kierunku zagłębienia odbytniczo-macicznego. Przyczynami tego stanu mogą być przebyte stany zapalne, zrosty lub może być ono wrodzone.

W zależności od stopnia nachylenia możemy mieć do czynienia z różnymi dolegliwościami takimi jak bolesne miesiączkowanie, bolesność jajników, zaparcia, bóle podbrzusza lub bolesne stosunki.

Często panuje przekonanie, iż tyłozgięcie macicy może być przyczyną poronień lub problemów z donoszeniem ciąży. Nie jest to całkowicie prawdziwe stwierdzenie, gdyż  podczas ciąży macica przybiera najodpowiedniejsze położenie dla płodu i małego stopna tyłozgiecie nie powinno powodować takich sytuacji.

W Pani przypadku najważniejsze jest to, iż została Pani przebadana ginekologicznie i nie stwierdzono innych nieprawidłowości.
Jeżeli jednak ból jest bardzo silny, warto zastosować odpowiedznie środki przeciwbólowe.

Natomiast w momencie, kiedy stara się Pani o zajście w ciążę, można wykonać dodatkowo badania poziomu hormonów.

Pozdrawiam!