Ubytek górnej czwórki i piątki oraz rozszczelniona korona

Witam, Mam ubytek górnej prawej 4 i 5 (4 po leczeniu kanałowym). Na istniejącym korzeniu 5 została 18 lat temu osadzona korona pełnoceramiczna. Obecnie korona się rozszczelniła a stan korzenia raczej nie zezwoli na ponowne zacementowanie korony. Myślałem o implancie ale ze względu na inwazyjność trochę mnie przeraża, most wymaga zeszlifowania zdrowych zębów w tym 3. Czy istnieje coś mniej inwazyjnego a skutecznego. Zastanawiam się w jakim kierunku iść celem odbudowania luki uzębienia. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza stomatologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Witam Pana,

Oszlifowanie zdrowych zębów jest zdecydowanie bardziej inwazyjne niż implant zębowy.
NIestety około połowa żywych , zdrowych zębów wymaga leczenia kanałowego w ciągu kilku lat od szlifowania. A w ten sposób są bardziej narażone na złamania...i błędne koło sie zamyka. Most jest zawsze rozwiązaniem kompromisowym. Z drugiej strony implanty zębowe są dziś sprawdzoną metodą, stosowaną od kilkudziesięciu lat. Powodzenie w uzupełnianiu zębów tą metoda jest oceniane na około 90-95 %. Co oznacza, że ma Pan duże szanse na utrzymanie implantu ...do setnych urodzin :).
Pozostaje jeszcze uzupelnienie braków ruchomą protezą - ale jest to z kolei rozwiązanie niewygodne dla pacjenta.
Pozdrawiam Serdecznie- lek. dent. Hanna Sobota, www.sobotadent.pl

Witam!

Istnieje możliwość wykonania mostu niestety tak jak Pani wspomniała, ulegną wtedy zniszczeniu dwa zdrowe zęby co osobiście odradzam.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wszczepienie implantu.

Dzień dobry Panu, nie należy bać się implantów, to najlepsze uzupełnienie , jest to uzupełnienie trwałe i co najważniejsze w miejscu implantu nie zanika kość, a pod innymi rodzajami uzupełnień ta kość zanika i osłabia utrzymanie sąsiednich zębów. Pozdrawiam :)