Uczenie korzystania z WC 4-latka

Siostrzeniec (4 lata) nie chce się przekonać do załatwiania potrzeb w ubikacji,tzn. z sikaniem nie ma problemu,gorzej z tym drugim.Rozmawialiśmy,obiecywaliśmy coś lub stosowaliśmy karę (typu nie oglądanie bajek),to na nic.Jak się zabroni bajek to mówi, że bajki są głupie.Kupki nie będzie robił do ubikacji,bo jest za mały,a jak zrobi w majtki to mówi,że mama zmieni.Najgorsze jest to,że wstrzymuje kupkę i boli go brzuszek. Nie wiemy już jak z nim postępować.Proszę o radę.Z góry dzięki. Małgorzata

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Ta czynność musi kojarzyć mu się pozytywnie nie z karami. Raczej z pochwałą i drobną nagrodą za zrobienie do nocniczka.
Nocniczek przygotować ładny, interesujący, są nawet grające :). Dobrym rozwiązaniem może być nakładka na sedes i wtedy dziecko siada tak jak dorosła osoba co da mu poczucie, że jest już duży i nie wypada do pieluszki.
Pokazywać na filmach czy obrazkach jak dzieci i dorośli się załatwiają, że to normalna czynność, która ma miejsce na toalecie.
Pozdrawiam i powodzenia!