Uczucie ciągnięcia w dole brzucha po rozpoczęciu ćwiczeń

Witam Niedawno zaczęłam ćwiczyć, jestem osobą otyłą, 32 lata, ale od tygodnia czuje ciągnięcie dołem brzucha, nasila się przy pochylaniu, wstawaniu. Podczas chodzenia bardzo szybko zaczyna mnie boleć krzyż, promieniuje do podbrzusza. Zaprzestałam ćwiczenia.Nie jestem w ciąży (jestem po 2 porodach). Po ostatnim porodzie stwierdzono obniżenie ścian pochwy. Mam niedoczynność tarczycy i wielotorbielowatość jajników-biorę leki. Co to może być? Dziękuję.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Bolesność w obrębie kręgosłupa może wskazywać na zmiany o typie zapalnym w jego obrębie - sugeruję wykonanie RTG kręgosłupa odcinka L-S.
Jeśli chodzi o uczucie ciągnięcia - jeśli któryś z porodów zakończył się cięciem cesarskim to mogą być to zrosty. Przyczyną może być również przepuklina, przeciążenie mięśni brzucha i inne. W Pani przypadku sugeruję konsultację u chirurga lub internisty w celu zdiagnozowania problemu.