Uczucie duszności i bóle w klatce piersiowej oraz stany lękowe

Witam. Od kilku tygodni skarżę się na uczucie duszności, są one przewlekłe mające rożne nasilenie, nie towarzyszy im ból w klatce ale uczucie ucisku, dusznością towarzyszy niepokój ruchowy. Leczę się na stany lękowe kilka lat, ostatnie badania krwi wyszły b dobrze z wyjątkiem cholesterolu 250. Lekarz osłuchał płuca, zbadał saturację i ciśnienie z tętnem i stwierdził że wszystko z punktu somatycznego ok i przepisał lek na lęki. Czy mogą być inne przyczyny niż psychiczne tych duszności?

Dzień dobry. Jeśli lekarz wykluczył przyczyny somatyczne, a Pan leczy się z powodu swoich lęków to wskazuje to na przyczynę psychiczną Pana duszności. Pisze Pan, że leczy się Pan kilka lat i pomimo tego występują objawy, jest to niepokojące i sugeruje nieskuteczność leczenia. Proszę porozmawiać o tym ze swoim psychoterapeutą, jeśli u niego również się Pan leczy. Nie wynika to z treści wiadomości. Jeśli jeszcze nie chodzi Pan na terapię, proponuję rozważyć jej podjęcie.
Agnieszka Lipińska

Dzień dobry,

A na czym polega Pana leczenie ?

Proszę pamiętać, że podstawową metodą leczenia zab. lękowych pozostaje psychoterapia. W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.