Uczucie pustki w głowie przy zawieraniu nowych znajomości po przebytej śmierci klinicznej

Witam. Nie wiem za bardzo od czego zacząć, ponieważ mój problem jest dość nietypowy... Mam 23 lata.  wieku 12 lat miałam wypadek samochodowy, po którym przeżyłam śmierć kliniczną. Od tamtej pory zaczęłam mieć problemy w kontaktach społecznych. Na początku znajomości nie mam większego problemu, by nawiązać rozmowę z nowo poznaną osobą, dopiero po jakimś czasie pojawia się uczucie "pustki w głowie" (nie wiem o czym mam rozmawiać), strach, niepewność, poczucie, że jestem gorsza i zaczynam się izolować. W grupie kompletnie ginę, praktycznie nic nie mówię i przyjmuję postawę słuchacza. W rezultacie ludzie uważają mnie za dziwną i nawet czasem boja się ze mną rozmawiać... Bardzo mi to doskwiera, bo brakuję mi przyjaciół i kogoś, z kim mogę szczerze porozmawiać. Proszę o pomoc.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

rozumiem, że wypadek, o którym Pani wspomniała, miał dramatyczny przebieg. W tego typu zdarzeniach istnieje duże ryzyko urazów głowy oraz niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego.

Trudności, które Pani opisuje mogą wynikać z uszkodzenia mózgu w trakcie wypadku, mogą jednakże być również wynikiem problemów emocjonalnych z tym związanych (w przebiegu np: zespołu stresu pourazowego).

Nie jestem jednak w stanie bez osobistego badania wypowiedzieć się na ten temat bardziej precyzyjnie.

Moim zdaniem powinna się Pani zgłosić do lekarza psychiatry bądź neurologa w najbliższej poradni. Proszę zabrać ze sobą na taką wizytę wyniki wszystkich wykonywanych badań oraz karty informacyjne z pobytów szpitalnych. Bardzo ważne będzie ustalenie wpływu urazu na wystąpienie, utrzymywanie się objawów oraz przebieg problemu.

Pozdrawiam serdecznie