Uczucie zapachu dymy tytoniowego

Witam, od jakiegoś czasu mam pewną dziwną dolegliwość. Czuje zapach dymu papierosowego, albo sklepu z chemikaliami? Czuje ten zapach przez pare dni co jakis czas a potem przechodzi. Powtórzyło sie to juz trzeci raz. Do tego od dwóch dni czuje jakbym miała głowę w jakims ścisku, boli mnie cała dookoła, ale bardzo delikatnie . Czy te dolegliwości mogą być na tle nerwowym? Jestem osobą bardzo nerwową, stresuje się byle czym więc przyszło mi to do głowy, jestem zaniepokojona tym stanem

Piotr Jurczyk

Witam. Jeśli chodzi o ból głowy. który jest niezbyt nasilony i opisywany często przez pacjentów jako opasujący "jak obręcz", to jest to z dużym prawdopodobieństwem tak zwany napięciowy ból głowy, związany właśnie ze stresem, czy wygórowanymi reakcjami emocjonalnymi (do których skłonność sama Pani u siebie widzi). Co do spaczonego węchu, tu sprawa nie jest tak oczywista. Odczuwanie znanych nam zapachów w niewłaściwych momentach w sposób ulotny, może się pojawiać z wymienionych w kwestii bólu głowy powodów, ale, jako rzadki objaw, powinien zostać zweryfikowany. Zachęcam do wizyty u lekarza neurologa, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pani, może zdecydować o potrzebie wykonania badań dodatkowych, np. EEG, w celu wykluczenia nieprawidłowej czynności elektrycznej mózgu. Dodatkowo, jeśli swoją nadmierną emocjonalność postrzega Pani jako dolegliwość, proszę rozważyć zgłoszenie się do Poradni Psychologicznej w celu podjęcia terapii np. poznawczo-behawioralnej ukierunkowanej na radzenie sobie ze stresem oraz lekarza psychiatry, który oceni celowość leczenia farmakologicznego (wnioskując wyłącznie po Pani opisie, nie wydaje się ono być w chwili obecnej konieczne). Pozdrawiam.