Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uczulenie na alkohol?

Witam, od września do końca listopada przyjmowałam antybiotyk na trądzik, więc nie spożywałam alkoholu. Pod koniec kuracji poszłam na andrzejki, na których wypiłam dość dużą ilość alkoholu. Następnego dnia dostałam wysypki w postaci bąbli na prawej i lewej ręce od wewnętrznej strony, które mnie tak jakby piekły i swędziały jednocześnie. Ponieważ nie piję często alkoholu, wysypka nie wystąpiła jeszcze raz (stąd wnioskuję, że nie jest to uczulenie na mydło czy proszek do prania, bo używam takich samych). Wczoraj byłam znowu na imprezie i wypiłam trochę alkoholu. Dzisiaj co prawda nie było bąbli, ale znowu czułam to pieczenie i swędzenie rąk. Dodam, że na przykład po sylwestrze nic takiego się nie stało. Czy to możliwe, że jestem uczulona na alkohol? Czy powinnam się przebadać pod tym kątem?

KOBIETA ponad rok temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Antybiotyki, zwłaszcza stosowane w kuracji przeciwtrądzikowej, mogą dawać reakcje krzyżowe z alkoholem, które objawiają się m.in. zaburzeniami skórnymi. Napisała Pani, że "pod koniec kuracji" spożyła alkohol, tak więc rozumiem, że jeszcze antybiotyk był stosowany.

Nie opisuje się alergii na alkohol, jako takiej. Może dochodzić do dolegliwości skórnych, jako reakcji krzyżowych lub np. podczas trądziku różowatego (objawia się to pojawianiem się czerwonych plam na twarzy i dekolcie).

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy