Uczulenie na nikiel a noszenie srebra

Kilka dni temu bylam u dermatologa i okazalo sie ze mam uczulenie na nikiel doktor powiedziala, ze mam unikac produktow w ktorych znajduje sie ten pierwsiastek Duzo czytalam w internecie na ten temat i znalazlam , ze nikiel znajduje sie rowniez w srebrze, ktore nosze Patrzylam w internecie jak wyglada skora osob ktore maja alergie l I mam taka sama skore( od kilku lat mam takie objawy) Czy moge byc uczulona tylko na produkty, w ktorych znajduje sie ten pierwiastek? prosze mi pomoc a nie zbywac

Milena Lubowicz

Teoretycznie alergenem może być każda substancja. Oczywiście jeżeli w srebrze jest domieszka niklu, to taki produkt będzie Panią uczulał. Niestety panele alergiczne czyli lista rzeczy na które robi się testy alergiczne jest ograniczona, gdyż nie sposób zbadać reakcję na wszystkie substancje chemiczne występujące w przyrodzie. Najważniejsza w tym momencie są Pani własne obserwacje odnośnie tego, po czym występuje reakcja uczuleniowa. Skoro w testach alergicznych wyszło uczulenie na nikiel nie powinna Pani nosić biżuterii, która może go zawierać.
Pozdrawiam