Uczulenie wokół ust?

Witam! Od jakiegoś czasu coś pojawiło się mi na twarzy, dokłanie wokół ust. Czasem robi się czerwone i piecze. Byłem u dermatologa i przepisał mi dużo przeróżnych maści i tabletek, ale żadne nie pomogły... To powstaje przewarznie jak się ogolę. Mówiłem o tym dermatologowi, to mowiła, że trzeba wyparzać ostrza maszynki i przemywać spirytusem. Robię tak, ale to nadal nic nie pomaga... Nigdy wcześniej mi takie coś się nie pojawiało, zaczęło się na początku czerwca i trwa do teraz... Co to może być, jak to wyleczyć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Niestety, nie można zdiagnozować zmian skórnych tylko na podstawie opisu, bez oceny ich wyglądu i dokładnego zebrania wywiadów dotyczących okoliczności ich występowania. Możliwe, że dolegliwości spowodowane są alergią kontaktową. Proszę przypomnieć sobie, czy bezpośrednio przed pojawieniem się zmian nie zaczął Pan używać nowego kosmetyku - kremu, żelu do golenia, wody po goleniu, itp. Nadwrażliwość mogła powstać także na środek, który dotychczas nie powodował podrażnień.

Lokalizacja zmian wokół ust może także świadczyć o alergii pokarmowej, jednak pojawianie się zmian wyłącznie po goleniu raczej ją wyklucza.

Ważne jest, aby oprócz higieny podczas golenia zadbał Pan również o właściwą pielęgnację podrażnionej skóry - na przykład łagodnymi, nieperfumowanymi środkami przeznaczonymi dla niemowląt. Konieczna jest jednak ponowna wizyta u dermatologa. Brak reakcji na zastosowane leczenie będzie dla niego wskazówką do weryfikacji rozpoznania lub wdrożenia innego sposobu leczenia.

Pozdrawiam.