Uderzanie główką w ścianę, gryzienie, wiercenie się - czy zachowanie synka jest normalne?

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące zachowania mojego synka. Za tydzień kończy 11 miesięcy. Rozwija się prawidłowo, raczkował wcześnie, zaczął chodzić przed ukończeniem roczku i ma 15 zębów. Lecz czasem irytuje mnie jego zachowanie. Gryzie mnie i męża, a raczej gryzie wszystko, czyżby to przez zęby? No i podrafi uderzać główką w ścianę lub stojąc w stół, lekko. Patrzy się na mnie i się z tego śmieje, fakt, że kiedy ja się uderzę i powiem "ała" to też ma powód do śmiechu. Zdarza się też, że szoruje główką po podłodze, robi to delikatnie, ale nie wiem, czy to normalne zachowanie. Jest małym wiercipiętą. Cały czas w ruchu, Odżywia się prawidłowo, zasypia o 21, budzi się o 1 w nocy do jedzenia i potem śpi do rana. Bardzo prosiłabym o odpowiedź. Jestem młodą mamą i mieszkam na wsi, a tu nie dostanę fachowej odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Zachowanie dziecka musiało być przez Państwa wzmacniane, skoro chłopiec teraz uderza głową i gryzie, kontrolując reakcję rodziców. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego, aby dowiedzieć się jakie są potrzeby malucha na każdym nastepnym etapie rozwoju oraz jak poradzić sobie (wygasić) zachowania dziecka. Najlepiej oczywiście angażować dziecko do innych aktywności (wspólna zabawa, spacery, zabawy ruchowe np. bujanie w kocyku itd.) i ignorować zachowania autoagresywne, ale warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nie wiadomo nic o natężeniu i częstotliwości tych zachowań, które mogą być niebezpieczne dla maleństwa.

Pozdrawiam