Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uderzenia zimna i potów a stosowanie leków na depresję i nerwicę

Proszę o poradę gdzyż zaczęły mi się dziwne objawy.Z rana biorę lek o nazwie Sobykor 5mg oraz Cloranxen 5mg a od 6 dni zaczęłam brać Citaxin 10mg,dziś zaczełam odczuwać okropne fale zimna i potów lodowatych przechodzących przez ciało,czy to ma jakiś związek z tymi lekami?czy mam odstawić Citaxin? pozostałe leki biorę od listopada,proszę o pomoc i poradę....już jestem tak umęczona tą nerwicą/depresją i jeszcze od dziś te objawy zimnego odczucia takich skoków zimna całego ciała.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Jak organizm broni się przed atakiem drobnoustrojów?

Witam,

Citaxin ma wśród skutków ubocznych potliwość, zapewne Pani organizm wkrótce przyzwyczai się do leku. Dawkowanie, a także odstawianie wspomnianych leków powinno odbywać się tylko po konsultacji z lekarzem, pod którego opieką się Pani znajduje.

Proszę pamiętać, że w leczeniu depresji/nerwicy, bardzo skuteczna jest psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii dlatego zachęcam Panią do skontaktowania się z psychologiem/psychoterapeutą. Podczas psychoterapii, osoba z tego rodzaju trudnościami ma okazję przede wszystkim uświadomić sobie przyczyny powstania epizodów depresyjnych, a nie tylko walczyć z objawami. Dlatego zachęcam Pana do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0

Dzień dobry,

Jeśli odczuwa Pani skutki uboczne działania leków, to proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Leki w przypadku nerwicy i depresji łagodzą objawy, lecz nie leczą przyczyny. Zachęcam do skorzystania z konsultacji w poradni zdrowia psychicznego u psychologa/psychoterapeuty.
pozdrawiam

Psycholog w trakcie 4-letniego szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej osób dorosłych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy