Uderzenie w policzek

Witam, mam pytanie. Moja 6-letnia córcia około półtora miesiąca temu upadła z piłki i uderzyła się w polik, był bardzo spuchnięty i siny. Gdy opuchlizna zeszła, został guzek pod skórą i tak się utrzymuje od miesiąca. Teraz jeszcze zauważyłam jakby się troszkę powiększył i pojawił się malutki siniaczek pod nim. Byłam u chirurga, kazał mi tego nie ruszać i obserwować, ale chciałabym się kogoś poradzić. Proszę o podpowiedź, co mogę z tym zrobić, aby to zeszło albo poradzić z jakim specjalistą mogę to skonsultować. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, w tym przypadku są dwie opcje. Pierwsza z nich jest to pozostałość po zmianie, która powstała po uderzeniu i jest najprawdopodobniej krwiakiem, zgrubieniem okostnej lub inną pourazową zmianą, która jest całkiem niegroźna i z pewnością, prędzej czy później, zniknie sama.Druga opcja to taka, że zmiana była tam wcześniej i dopiero po urazie Pani ją zauważyła. To bardzo częste, że pacjenci zauważają guzy dopiero jak się w nie uderzą, mimo iż te są w danym miejscu od lat. Wtedy może to być coś groźniejszego. Warto poprosić pediatrę, by obejrzał zmianę i ją ocenił. Dodam, że opcja druga jest dużo mniej prawdopodobna i najpewniej Pani córeczka jest całkiem zdrowa. Doraźnie poleciłbym żel arnikowy stosowany bezpiecznie u dzieci na rozszerzone naczynka, sińce, potłuczenia, obrzmienia. Dostępny jest w aptekach bez recepty.