Ugryzł mnie kleszcz. Czy dobrze jestem leczony?

Mam 24 lata, 70 kg wagi, 174 cm wzrostu. Na początku października spuchł mi duży palec u nogi, później przeniosło się to na drugi oraz odczuwałem bóle stóp, kolana i pleców podczas snu. Bóle mocne rano, malały w ciągu dnia. Reumatolog nic nie wykrył, leżałem nawet 3 dni w szpitalu na oddziale wewnętrznym, porobiono prześwietlenia, badania serca i wszystko niby było dobrze. Podwyższone było OB i CRP.

W końcu (ok. 14 listopada) moja lekarz rodzinna zaproponowała, mi żebym zrobił badania na boreliozę. Okazało się, że to jednak to, oto wyniki (ELISA): IgM = 46,60 RU/Ml (DODATNI) IgG = 5,24 RU/Ml (UJEMNY). Lekarz rodzinna przepisała mi U*** S*** przez 30 dni po 2 tabletki dziennie. Po tych antybiotykach mam ponownie zrobić badania. Czy to dobra metoda leczenia?

Lek. Izabela Brym

Witam.

Standardowo w takich przypadkach stosuje się doksycyklinę w dawce 200 mg/dobę przez 14-21 dni, chociaż istnieje tendencja do zwiększania dawki leku lub wydłużania czasu terapii. W związku z tym jest Pan leczony prawidłowo.

Co do badań kontrolnych, to musi Pan pamiętać, że przeciwciała w klasie IgG mogą się w trakcie leczenia u Pana pojawić oraz utrzymywać nawet kilkanaście - kilkadziesiąt lat i nie świadczą o chorobie (stanowią wyraz obrony Pana organizmu przed boreliozą), natomiast przeciwciała w klasie IgM powinny zaniknąć, ale mają na to do 6 miesięcy od zakażenia (czyli jeszcze jakieś 5 miesięcy) i dopiero po tym czasie ich obecność może, ale nie musi, świadczyć o przejściu infekcji w fazę przewlekłą.