Ugryzł mnie kleszcz - czy powinnam zgłosić się do lekarza?

W poniedziałek 06.09 br. wieczorem, zauważyłam coś czarnego na mojej nodze pod kolanem. Myślałam, że to nic takiego, więc pociągnęłam paznokciem po tym i wtedy zorientowałam się, że wyjęłam część kleszcza. Chciałam pensetą wyciągnąć go do końca. Następnego dnia rano poszłam do lekarza, on wyciągnął mi jad tego kleszcza a potem jego część, która pozostała w nodze i stwierdził, że kleszcz nie puścił jadu do krwi, bo mam silny organizm. Po tygodniu miejsce po kleszczu zaczęło swędzieć i się zaczerwieniło. Czy powinnam zgłosić się do lekarza, czy to nie jest nic niepokojącego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zdecydowanie powinna się Pani zgłosić do lekarza. W przypadku każdego ugryzienia przez kleszcza pacjent jest zobligowany do obserwacji miejsca ugryzienia, ze względu na możliwość pojawienia się rumienia (nawet kilka dni po ugryzieniu). Zmiana taka może sugerować zakażenie krętkiem Borrelii burgdorferi i ryzyko pojawienia się boreliozy.

Powinna zatem Pani zgłosić się do lekarza, który oceni ryzyko pojawienia się choroby, zleci ewentualną antybiotykoterpię lub wykona odpowiednie testy serologiczne.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl