Ujemne IgM i dodatnie IgG w badaniu na cytomegalię

Witam!

Jestem w 35tyg.ciąży i stresuję się wynikami badań na cytomegalię, wizytę u ginekologa mam dopiero za tydzień, więc proszę o pomoc w interpretacji tego badania.
Już po raz 3 je robię pierwszy raz wynik był następujący IgM 0,9, następnie doktor zleciła mi badanie na CMV IgG, który wyszedł 41,0 UA/ml po 3 tygodniach dokładnie 19.04.10 zrobiłam ponownie badanie, które wyszło identycznie, czyli IgG 41,0 UA/ml nie wiem co to oznacza, mimo tego, że dużo o tym wirusie czytałam.

Proszę o kilka informacji czy nie zagraża to mojemu dziecku
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

.

Witam!

Pani wynik wskazuje na:  IgM (-) IgG (+), czyli jest to stan po przebyciu choroby (choroba w uśpieniu, nabyta odporność). W przypadku jeżeli u Pani infekcja przebiegła bezobjawowo i wirus jest w  uśpieniu.

Najbardziej niebezpieczne dla płodu jest pierwotna infekcja cytomegalią, zwłaszcza do 20 tygodnia ciąży (co Pani już nie grozi). Natomiast zakażenie nawracające u matki tylko w 1% przypadków kończy się infekcją wrodzoną u płodu, bo płód i noworodek chronione są przez przeciwciała wytworzone przez matkę w trakcie pierwszej infekcji. Natomiast w tej chwili również nic nie wskazuje na uaktywnienie się choroby - niskie na stałym poziomie miano przeciwciał IgG. Taka sytuacja nie wymaga żadnego postępowania leczniczego.
Przebyta cytomegalia nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szacuje się że nawet 50-80% populacji przeszło zakażenie CMV.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem pt. poród.

Życzę powodzenia w ostatnich tygodniach ciąży!