Ryzyko boreliozy po trzech dniach z kleszczem

Przebywałem w lesie wśród wysokich traw. Po 3 dniach przypadkowo znalazłem przy stopie kleszcza. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że kleszcz przez okres 3 dni znajdował się pod skórą i żywił się krwią.

Co ciekawe, brałem kąpiel w wannie. Woda była pełna mydła i kleszcz przetrwał, ponieważ gdy oglądałem go dzisiaj pod lupą, jeszcze poruszał swoimi odnogami. Tam, gdzie go znalazłem, jest punkt po ukąszeniu i słabe zaczerwienienie, jednakże nie większe niż 1 cm. Czy mogą wystąpić jakieś powikłania?

Różne artykuły mówią, że gdy dojdzie do zakażenia, odczyn po kilku dniach powinien mieć średnicę co najmniej 5 cm, a u mnie po 3 dniach średnica odczynu nie przekracza 1 cm, zaczerwienie jest, ale bardzo słabe. Czy takie objawy po ukąszeniu kleszcza są powodem do zgłoszenia się do lekarza? Bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Jakie są objawy sepsy?

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Powinien Pan obserwować całą skórę pod kątem wystąpienia typowego dla boreliozy rumienia pełzającego. Jeśli w ciągu miesiąca zmian na skórze nie będzie, to najprawdopodobniej do zakażenia nie doszło.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty