Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Unikanie kontaktu wzrokowego i mruczenie pod nosem a autyzm

witam jestem mama Antosia ktory ma 3lata i 4miesiace ,robilismy badanie w Toruniu na autyzm pol roku temu wrzystko bylo dobrze teraz okazalo sie ze cos jest nie tak.Antos rozumie co do niego mowie wykonuje polecenia tylko nie patrzy na mnie tylko na boki i mroczy sobie to jest nie pokojace czy to jest cecha autyzmu.jak sie bawimy wtedy jest kontakt wzrokowy ale jak cos mu pokazuje lub tlumacze wtedy ucieka wzrokiem na bok czy jak mi cos daje o co go poprosze to poda aletez nie patrzy na mnie
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Rodzina dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rodzinie dzieci autystycznych.

Dzień dobry.
Na początek mam kilka wątpliwości i propozycji.
Czy opinia o wykluczeniu autyzmu była przez Panią konsultowana u innego specjalisty?Pytam, ponieważ jeżeli zachowania synka nadal Panią niepokoją to warto skonsultować dziecko u jeszcze jednego specjalisty.
Czy syn był konsultowany u lekarza neurologa i neuropsychologa?
Podane przez Panią objaw może być związany z zaburzeniami z kręgu autyzmu jednak nie musi oznaczać to, że syn jest chory - zwłaszcza, że pierwsza opinia wykluczyła autyzm. Takie zachowanie może być związane również z etapem rozwojowym Pani syna, jakąś trudną sytuacją (etapem) w przedszkolu, który synek intensywnie przeżywa.
Pozdrawiam

0

Bywa to oznaka autyzmu, ale proszę pamiętać, że po pierwsze nie jest to jedyny wyznacznik (potrzebny jest cały szereg innych kryteriów), a po drugie zaburzenia autystyczne to całe spektrum od łagodniejszych do ostrzejszych.
Jeśli podobne trudności pojawiły się niedawno mogą wynikać z jakiegoś skojarzenia negatywnego itp Warto zaobserwować, czy dotyczą tylko Pani czy także innych osób, w tym rówieśników. Czy pojawiają się jeszcze inne niepokojące objawy?
Jeśli będzie Pani mocno zaniepokojona można skorzystać jeszcze raz z pomocy psychologa. Dodatkowo wesprze i doradzi jak wspierać rozwój syna i radzić sobie z zachowaniami nieakceptowanymi czy trudnymi.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Warto jeszcze raz odwiedzić psychologa i zrobić badanie funkcjonalne. Pozwoli to określić mocne i słabe strony w rozwoju i dostosować terapię.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy