Uogólnione wypuklenie krążka międzykręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy
Witam odebrałam dzisiaj wynik tomografu: Na wysokości L5-S1 uogólnione wypuklenie krążka międzykręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy. Zwyrodnieniowe obniżenie wysokości krążka międzykręgowego w części lewobocznej z obecnością objawu próżniowego, niewielka sklerotyzacja przyległych trzonów kręgów oraz drobne nierówności blaszek granicznych. Silna, kostna stenoza lewego otworu międzykręgowego z uciskiem na nerw rdzeniowy. Ból wystepuje w odcinku lędźwiowym i promieniuje do łydki.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon