Uraz zębów a zanik kości szczęki

Witam, czy po urazie zębów moze dojść do zaniku kości szczęki ? Jeśli tak, to w jakim okresie od urazu ? Jakie sa skutki takiego zaniku kości ? Dziękuje.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Uraz zębów nie jest przyczyną zaniku kości. Wszelkie wątpliwości sugeruję skonsultować z lekarzem dentystą.

Oczywiście że może dojść do zaniku kości. Jeżeli nastąpi pęknięcie korzenia i wytworzy się stan zapalny, kość będzie bardzo szybko niszczona w okolicy pęknięcia. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku urazowego przerwania pęczka naczyniowo-nerwowego w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Martwica miazgo może spowodować duże stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych.

Tak, może dojść do zaniku kości, najczęściej w wyniku procesu zapalnego, toczącego się w zębie który doznał urazu..W wyniku zapalenia może dojść do martwicy miazgi zęba, a następnie zgorzeli. Trudno powiedzięć w jakim czasie od urazu dochodzi do zaniku kości, ponieważ nie zawsze od razu po urazie ząb obumiera.Najczęściej zmiany w rtg można zaobserwować po około 2 miesiącach od momentu rozpoczęcia się procesu zapalnego.
Skutki zaniku kości to na początku rozchwianie a a w najgorszym wypadku utrata zęba.