Urojenia, obsesje i podejrzliwość u męża a konieczność kontynuacji leczenia

mąż się zmienił, stał się obsesyjnie podejrzliwy, miał mnie prześladowczą, nienaturalnie zwracał uwagę na szczegóły, raz mocno pobudzony, raz zagubiony i przerażony. Miał urojenia, że mafia czyha na jego życie, że żona go zdradza.Ciągły bezsens życia.Brak snu, znaczny spadek wagi.Brał Rispolet i Setaloft, po jednym opakowaniu, od odstawienia leków minął miesiąc i twierdzi, że nie ma urojeń, jest spokojny i opanowany.Czy powinien kontynuować leczenie ? Kategorycznie odmawia wizyty u psychiatry.

Dzień dobry,

O tym kiedy zakończyć leczenie decyduje lekarz psychiatra po osobistym badaniu.
Na chwilę obecną Pani mąż przerwał leczenie.

Witam.
Myślę że mąż powinien kontynuować leczenie. Leki, jeżeli miałyby być odstawiane, to po uzgodnieniu i pod kontrolą lekarza psychiatry.
Po nieuzasadnionym odstawieniu leków przeciwpsychotycznych, znacząco wzrasta ryzyko nawrotu objawów.
Gorąco zachęcam do odnowienia kontaktu z psychiatrą, jeżeli będzie to konieczne postaranie się o wizytę domową.
Warto dodatkowo spróbować pomocy psychoterapeuty. Połączenie obu form leczenia daje często najlepsze rezultaty.
Można też poszukać w swojej okolicy ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi - oferują one często psychoedukację, grupy wsparcia dla pacjentów i ich rodzin.
Serdecznie pozdrawiam,
MB

Czy odstawienie leków nastąpiło po uprzedniej kontroli psychiatrycznej, czy mąż sam - bez żadnej konsultacji ze specjalistą - odstawił lekarstwa? Jeżeli odstawienie nastąpiło po "przyzwoleniu" przez lekarza - proszę dać mężowi czas, wsparcie i zaufanie i nie namawiać go na siłę do kontynuacji leczenia. Jeżeli jednak zrobił to "na własną rękę" - natychmiast powinien powrócić do przyjmowania lekarstw oraz przyda się również kontrola u psychiatry.
Nie wiem, czy mąż podejmował psychoterapię - jeżeli nie, proszę porozmawiać z nim na ten temat. Psychoterapia bowiem odnajduje źródła zaburzeń i je przepracowuje, a farmakoterapia jedynie stępia objawy. Pozdrawiam.

Dzień dobry, w przypadku objawów o jakich pani pisze mąż powinien być pod stałą opieką psychiatry. O dawkowaniu i odstawieniu leków decyduje lekarz psychiatra prowadzący. Pozdrawiam.